Hur kan vi hjälpa dig?

Här finns information om hur du kan kontakta oss som jobbar med Vetenskapsfestivalen och svar på vanliga frågor.


Vanliga frågor

Var hittar jag programmet?

Programmen från 2022 finns här på vår webb. Programmet för 2023 släpps i februari.

När är Vetenskapsfestivalen?

Nästa gång är festivalen den 17–28 april 2023. Skolprogrammet 17–28 april och Publika programmet pågår den 18–23 april.

Kan jag jobba som värd?

Varje år rekryterar Vetenskapsfestivalen ungefär 70 värdar som jobbar under festivalperioden. Rekryteringen öppnar i början av nästa år. Här kan du läsa mer om hur det fungerar att jobba som värd.


Behöver jag boka biljett?

Skolprogrammet bokas i förväg. I publika programmet behöver du ingen biljett – först till kvarn gäller. Några undantag finns, bland annat invigningen. Behöver du biljett så står det tydligt i programpunkten.

Var kommer Vetenskapsfestivalen att hållas?

På flera platser runt om i Göteborg. En del program kan du också se på Vetenskapsfestivalens webb.


Allmän kontaktinformation

Har du några frågor? Kontakta någon av oss som jobbar med Vetenskapsfestivalen eller skicka ett mejl till vetenskapsfestivalen@goteborg.com

Följ Vetenskapsfestivalen på sociala medier!


Jennie Turner
Verksamhetsledare
031-368 42 82
jennie.turner@goteborg.com

Jenny Hultén
Konstnärlig ledare och programansvarig Publika programmet
073-986 43 21
jenny.hulten@goteborg.com

Kajsa Ottis
Producent Skolprogrammet
0707-34 75 47
kajsa.ottis@goteborg.com

Kennet Sundberg 
Producent Publika programmet
070-248 63 41
kennet.sundberg@goteborg.com

Lisa Grettve
Kommunikationsansvarig
072-255 84 25
lisa.grettve@goteborg.com

Madeleine Koncilja
Programansvarig Skolprogrammet och Lärarkonferensen
031-368 42 84
madeleine.koncilja@goteborg.com